7 Soruda Kulak Burun Boğaz

   7 SORUDA KULAK BURUN BOĞAZ
   
   1-İŞİTME KAYBININ SEBEPLERİ NELERDİR?

   a-İletim Tipi İşitme Kayıpları: Sesin iç kulağa olan iletiminde bir bozukluk mevcuttur. Kulakta kir birikmesi,  anatomik bazı bozukluklar, dış kulak yolunda tıkanıklığa sebep olacak herhangi bir durum (tümör, yabancı cisim, iltihabı durumlar vb.) işitme kaybına sebep olabilir.
   b-Sensorinöral Tipi İşitme Kaybı: İç kulak iletimindeki veya işitme sinirinde zedelenmeye yol açacak herhangi bir bozukluğa bağlı işitme kayıplarıdır.
   c-Mikst Tipi İşitme Kaybı: Hem iletim hem de sensorinöral olan işitme kayıplarıdır. 

   2-BEBEĞİMİN DUYUP DUYMADIĞINI NASIL BİLEBİLİRİM?

   İşiterek konuşmayı öğrenme açısından ilk altı ay kritik bir dönem olduğundan, bebeklerdeki işitme kaybının yaşamın  ilk üç ayı içinde belirlenmesi gerekmektedir.Normal işiten bir bebek çevresindeki insan seslerinde ilgi göstererek konuşmayı öğrenir. Özellikle annesinin konuşma sesine ilgi göstermesi beklenen bir bebeğin bu ilgiyi göstermemesi oldukça anlamlı bir bulgu olarak kabul edilir. Bebeğiniz sese tepki vermiyorsa en kısa zamanda bir doktora başvurunuz. 

   3-İŞİTME KAYBI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
   
   İşitme kaybının tedavisi altta yatan nedenin tedavisiyle olmaktadır. Dış kulak yolundaki kulak kiri ya da yabancı cisimlerin tedavisi bunların çıkarılmasıdır. Orta kulak iltihapları genellikle antibiyotik ya da diğer ilaçlarla tedavi edilir. Kronik orta kulak iltihaplarında tedavi bazen ameliyattır. Orta kulaktaki üzengi kemikçiğinin kireçlenmesine bağlı gelişen otoskleroz adı verilen hastalıkta kemiği çıkartılarak yerine protez takılır. İç kulakla ilgili ve sinir zedelenmesi sonucu oluşan işitme kayıpları genellikle kalıcıdır, ancak teknolojik gelişmeler sayesinde cihazları ile duymayı sağlamak mümkündür. 

   4-SES KISIKLIĞI NE DEMEKTİR?
   
   Zannettiğimiz gibi sadece sesin perdesinin azalmasına ya da hiç çıkmamasına değil, her türlü normalden farklı ses oluşumuna (sesteki çatallaşmalar, titreşimler, boğuk ses ve diğer tüm ses değişikliğine) ses kısıklığı denir. 
   
   5-SES KISIKLIĞI NEDEN OLUŞUR?
   
   Ses kısıklığının etyolojisinde çok basit ve kendiliğinden dahi iyileşebilecek sebepler gibi ciddi ve tedavisinin büyük ameliyatlar olabileceği hastalıklar da olabilir. Ses tellerinin iltihabı olarak şişmesi, alerjik nedenler, tümörler, ses tellerinin birbirine yaklaştıran veya geren kasların felci, ses telleri üzerindeki bir hastalık veya cerrahi müdahale sonucunda telin kenarında meydana gelen nedbeleşme, mideden yukarı doğru asit kaçağının olması (reflü hastalığı), yemek borusunda yutak poşu denilen ceplerin meydana gelmesi durumlarında ses kısıklığı görülebilir. 

   6-SES KISIKLIĞININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

   Ses kısıklığının tedavisi, nedene bağlıdır. İltihabi sebeplere bağlı akut ses kısıklığında ilaç tedavisi, sesin istirahata alınması, nemli hava ve soğuk buhar faydalıdır. Nodül ve polip gibi sesin doğru kullanılmamasından kaynaklanan hastalıklarda son yıllarda ameliyattan önce ses eğitimi faydalı olmaktadır. Mideden asit kaçağı olan vakalarda hem ilaç tedavisi hem de hastanın alacağı bazı önlemler ile sorun ortadan kaldırılabilir.

   7-NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

   • Gırtlak kanseri için de önde gelen risk faktörü olan sigara ve alkolden uzak durmak
   • Sesin doğru tonda kullanılması
   • Bol su içilmesi
   • Çok uzun süre konuşmaktan kaçınılması
   • Mideden asit kaçağı olan hastalar için akşam saatlerinde çay, kahve, kola, alkol alınmaması, mideyi dolduracak kadar yemek yenmemesi, yemek yiyip hemen yatılmaması, yüksek yastıkta yatılması
   • Bulunduğunuz ortamın nemi ve ısısının uygun olması.

AŞAĞIDA YAZILMIŞ OLANLAR SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. BİLİNÇSİZ VE YANLIŞ İLAÇ KULLANIMININ SAĞLIĞINIZ İÇİN TEHLİKELİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN. EĞER KENDİNİZDE K.B.B İLE İLGİLİ BİR HASTALIĞIN OLDUĞUNDAN ŞÜPHELENİYORSANIZ VAKİT KAYBETMEDEN BİR K.B.B UZMANINA BAŞVURUN!!!

 
bmod3
nobetci_eczanelerfacebook
© Tüm Hakkı Saklıdır. SETBAŞI TIP MERKEZİ 2012-2016