Ultrasonografi

   1- Ultrason tetkikinin hasta üzerinde yan etkileri var mıdır?
   Ultrason insan kulağının işitemediği  frekanslarda ses dalgaları ile çalışan cihaz olup ultrason tetkiklerinin hasta üzerine kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle check-up içerisinde ultrason tetkikleri yapılabilmektedir. Yılda en azından bir defa check-up  ultrasonu yapılması hastalarımıza erken tanı  ve tedavi  olanakları sağlamaktadır.

   2- Ultrasonla vücudumuzun hangi organları değerlendirilebilmektedir?
   Ultrasonla kemik  yapılar  içerisinde kalan Akciğer  ve erişkin beyini gibi organlar, kemik yapılar hariç tüm vücut organları değerlendirilebilmektedir.
   
   3- Renkli doppler ne demektir?
   Renkli doppler Ultrason cihazları normal ultrason cihazlarına göre  daha gelişmiş özellikleri olan, damar rahatsızlarının  ve kan  akım  içerir  yapıların  değerlendirilmesini sağlayan  ultrason cihazlarıdır.
   
   4-Dört boyutlu  ultrason  görüntülemeyi her ultrason  cihazı yapabilir mi?
   Dört boyutlu ultrason görüntüleme  her ultrason  cihazı ile yapılamaz. Bu cihaz en son teknoloji ürünü olup gerçek zamanlı 4 boyutlu görüntüler elde edilmekte ve kayıt altına alınabilmektedir.
   
   5- Gebelikte ultrason hangi amaçla yapılmaktadır?
   Ultrason gebelikte fetüse ( bebeğe ait )gelişim düzeyinin saptanması, doğumsal anormallik olup olmadığının, gebelik kesesinin  ve plasentanın durumunun değerlendirilmesi, fetüsün uygun doğum pozisyonunda olup olmadığının saptanması gibi amaçlarla yapılmakta olup cinsiyet tayini de  fetüs pozisyonu ve haftası uygunsa yapılabilmektedir.
 
   6- Gebelikte sık ultrason bebeğe zarar verir mi?
   Gebelikte en güvenilir  tanısal metodlardan biri ultrason tetkikleridir. Ultrason cihazları ses dalgalarıyla çalıştığında gebe ve fetüse zarar verici ışın içermez ancak ses dalgalarının da dokular üzerinde  mikroskopik seviyelerde  kabarcıklar oluşturduğu  ve bu kabarcıklarında ısı etkisine yol açtığı bilinmektedir. Bu etkinin doku üzerinde hasar yapıcı kanıtlanmış etkisi bulunmamaktadır.
   
   7- Gebelerde  4 boyutlu ( renkli ) ultrasonun faydası nedir?Fetal yüz, el/bacak gibi organların değerlendirilmesi üç boyutlu ultrason cihazları  ile daha detaylı  ve iyi  yapılabilmektedir. Bu amaçla  4 boyutlu görüntü elde edilebilen cihazlarla  tetkik  yapılmakta ve bu görüntüler CD kaydına alınabilmektedir.

 
bmod3
nobetci_eczanelerfacebook
© Tüm Hakkı Saklıdır. SETBAŞI TIP MERKEZİ 2012-2016