Bebeğiniz ve Siz

   BEBEĞİN BESLENMESİ

   Yeni doğan bebek için en ideal beslenme anne sütüdür. Anne sütü bebeğiniz için tek ve en iyi besindir. Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamalısınız. İlk günlerde oluşan sarı süte ağız denmektedir. Bu süt bebeği ishal, soğuk algınlığı, öksürük ve diğer hastalıklardan korur; yani bebeğin ilk aşısı sayılır. Tüm bebekler bu sütü almalıdır.Doğumdan sonra bebeğinize asla su, şekerli su veya başka bir besin vermeyin. Bu ilk günlerde az olan anne sütünü daha da azaltacaktır. Anneler “sütüm az” diye bir endişe duyabilirler ancak şunu unutmayın ki bebeğiniz sizi emdikçe süt oluşumu artacaktır. Emziren anne mutlaka kendi beslenmesine de özen göstermelidir. Anne sütünü artırmanın en iyi yolu sık emzirme ve günde 2.5-3 litreye yakın sıvı gıda alımıdır.Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü verin. Emzirmenin hem anneye hem bebeğe birçok yararları vardır bunlar:Anne sütü her zaman temizdir, mikropsuzdur.Anne sütü her an hazırdır ve ekonomiktir.Anne sütü alan bebeklerde pişik, karın ağrısı, kabızlık daha az görülür.Emziren annelerde yumurtalık ve meme kanseri riski daha azdır.Anne, emzirme sırasında kalori harcayarak doğum sonrası fazla kilolarını kısa sürede verir.


   Emzirme anne rahminin normal boyutlara dönmesini hızlandırır.Anne bebeğini bebek her istediğinde emzirmelidir. Bebeğin üç saatten fazla uyumasına izin vermemelidir. Bir memedeki süt tamamen boşalıncaya kadar bebeğin emmesine izin vermelisiniz. Ve bir sonraki emzirmeye son emzirilen meme ile başlamalısınız. Emme süresi bazen 5-10 dakika, bazen yarım saat olabilir. Sütün yeterli olduğunu bebeğin günde 5-6 defa idrar yapmasından ve yeterli kilo almasından anlayabiliriz.Her emzirme öncesi anne ellerini yıkamalı ve rahat bir pozisyonda almalıdır. Bebeğin başı ve vücudu tam olarak anneye dönmeli, başı annenin kolunun iç kısmına yerleşmeli, anne bebeği alttan ve sırttan desteklemelidir. Bebeğin alt dudağı dışa dönük olmalı ve meme ucunu ve etrafındaki kahverengi kısmı ağız içine almalıdır. Bebeğinizi doğru pozisyonda emzirdiğiniz takdirde memede çatlak oluşumunu da engellemiş olursunuz.Özellikle çalışan anneler, sütlerini sağarak buzdolabına 2 gün, derin dondurucuda 3ay saklayabilirler. Süt oda ısısında ise en fazla 8 saat kalabilir. Sağılmış anne sütü bebeğe kaşıkla verilmelidir, biberon ve emzik asla kullanılmamalıdır.Bebeğe 15. Gününden sonra günde 3 damla olarak D vitamini başlanmalı, 4-6. aylarda ise demir damlası destek olarak verilmelidir. 6.aydan sonra mutlaka ek gıdalara geçilmelidir. Bebeğinize 4.aydan sonra su vermeye başlayabilirsiniz.

   BEBEK İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BULGULAR
   
   Ön bıngıldak genelde 3-18.aylarda, arka bıngıldak ise yaklaşık 1,5 ay içinde kapanır.Doğumdan sonra bebeklerin gözlerinde şişlik olabilir, bu birkaç gün içinde düzelir. Normal yola doğan bebeklerin gözlerinin beyaz kısmında kırmızı lekeler olabilir. Bunlar küçük kan damarlarının çatlaması sonucu oluşur, yaklaşık bir hafta 10 gün içinde geçer.  Bebeğinizin gözlerinde çapaklanma olabilir. Kaynatılmış ılıtılmış su ile temizlenmesi ve doktorunuzun tarif edeceği şekilde göz pınarlarına masaj yapılması yeterlidir. Çapaklanmanın artması durumunda doktorunuza başvurmanız gerekir.Yeni doğan kız çocuklarda anneden geçen hormonların etkisiyle adet kanaması olabilir, korkmanıza gerek yoktur. Yine hormonlara bağlı olarak bebeklerin memeleri büyüyebilir. Kesinlikle ovmayın, bunlar zamanla düzeleceklerdir.

   Bebeğinizin bezinde pembe lekeler görebilirsiniz, bunlar idrarın kristalleşmesi sonucu oluşur, tedirgin olmaya gerek yoktur.Doğumdan sonra ilk birkaç gün kaka siyah yeşil renktedir, sonra yeşil sarı olmaya başlar. Alt temizliği yaparken ılık suyla ıslatılmış pamuk kullanın, ıslak mendiller pişik olasılığını arttırır, pudra kullanımı da önerilmemektedir. Bebeklerin hıçkırması ve hapşırması normaldir. Bebeklerde fizyolojik olarak ilk hafta içinde sarılık görülebilir. Gözlerde, yüzde gövdenin üst kısmına kadar olması normaldir ancak gövdenin alt kısmına ve bacaklara inerse mutlaka doktora başvurulmalıdır.Bebeğinizi giydirirken rahat, çıtçıtlı, pamuklu kıyafetler tercih edebilirsiniz. Fazla giydirmek isilik ve pişiklere yok açmaktadır. İlk iki ayda eldiven kullanılmasını öneririz.

   İlk hafta kontrolü
   
   Bebeğiniz doğumdan sonra 7. Gününde kontrole çağrılmaktadır. Kontrolde bebeğin muayenesi yapılıp topuk kanı alınmaktadır. Topuk kanı ile erken dönemde tedavi başlanmazsa zekâ geriliğine sebep olan iki hastalık Fenilketonuri (FKÜ) ve konjenital (doğuştan gelen) hipotiroidi (Ntsh) taraması yapılmaktadır. Alınan kanlar Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gönderilmektedir. Tahlil sonucunda değerler yüksek bulunursa adres ve telefonlardan sizlere ulaşılmaktadır. Sonuç normal çıktığında ise size bir bildirim yapılmamaktadır. FKÜ saptanması durumunda özel bir diyet verilmekte, hipotiroidi durumunda ise tiroid hormonu başlanmaktadır. Böylece gelişim ve zekâ normal olabilmektedir.Bebeğinizin muayenesinde doktorunuz kaşça çıkıklığından şüphelenmişse mutlaka kalça ultrasonografisi yaptırılmalıdır. Ailesinde kalça çıkığı olan birey varsa, bebek ters geliş ile doğmuşsa ve özellikle bebeklere 1-2 aylıkken kalça USG’si önerilmektedir.

   AŞILAMA

   7.gün        Hepatit B

   2.ay          Hepatit B * Verem Difteri -  Tetanos – Boğmaca - Çocuk felci - Menenjit (5’li karma aşı)
   4.ay          Difteri -  Tetanos – Boğmaca - Çocuk felci - Menenjit (5’li karma aşı)
   6.ay          Hepatit B * VeremDifteri -  Tetanos – Boğmaca - Çocuk felci - Menenjit (5’li karma aşı)
   9.ay          Kızamık
 12.ay          Su Çiçeği
 15.ay          Kızamık – Kızamıkçık(MMR) - Kabakulak
 18.ay          Difteri -  Tetanos – Boğmaca - Çocuk felci - Menenjit (5’li karma aşı)
 24.ay          Hepatit A
 30.ay          Hepatit A

 

 
bmod3
nobetci_eczanelerfacebook
© Tüm Hakkı Saklıdır. SETBAŞI TIP MERKEZİ 2012-2016