Baş Ağrısı
   1. Baş ağrısı Nedir?

    Baş ağrısı tabiri kafada gözlerden başlayıp boyna kadar uzanan bölgede ortaya çıkan ağrılar için kullanılan bir terimdir. Ağrının kaynağı her zaman bu bölgede olmayıp yüz, dişler veya boyunda da olabilir ve bu tanımlanan alana yayılabilir.
   
   2.Baş ağrısının hangi sebebe bağlı olduğu nasıl tespit edilebilmektedir?
   Öncelikle detaylı bir nörolojik muayene ilk yapılacak işlemdir. Bunu takiben kansızlık başta olmak üzere diğer biyokimyasal araştırmaların yapılması, gerekli görülüyorsa Bilgisayarlı Beyin Tomografisi, magnetik rezonans tetkikinin yapılması bizi baş ağrısının sebebine yönelik olarak bir sonuca ulaştırabilmektedir.

   
   3.En sık rastlanan Baş ağrısı olarak nitelenen Gerilim Tipi Baş ağrısı hakkında neler söyleyebilirsiniz?
   Gerilim tipi baş ağrısı hemen herkesin yaşamı boyunca bir veya birden fazla çektiği en sık rastlan baş ağrısı tipidir. Baş ağrısı ile ilgili kliniklere başvuran hastaların %70’inde bu tip ağrı vardır. Bu tip baş ağrılarında özellikle stres ve yorgunluk ağrıyı ortaya çıkarabilmektedir. Bu tip baş ağrısında kafa, yüz, boyun ve omuz adelerinin istemsiz olarak devamlı kasılması sorumlu tutulmaktadır. Bu tip baş ağrısı düşünülen hastaların ruhsal durumları detaylı bir şekilde araştırılmalı, gerekiyorsa depresyon testine tabii tutulmalıdır. Bu tip baş ağrılarının tedavisinde ağrı kesiciler ve depresyon giderici, ruhsal yönden rahatlatıcı ilaçlar kullanılmaktadır.
 
   4. Migren neye denir, sebebi nedir?
   Migren Latince yarım baş ağrısı demektir. Çoğunlukla başın yarısını tutmakla birlikte her tarafına tutabilen şiddetli bir baş ağrısı çeşididir.Migrenin sebebi tam olarak bilinmemektedir. İleri sürülen sebeplerden birisi ağrının ortaya çıktığı bölgedeki damarlarda önce daralma olması ve bunu takiben genişleme olması ve bu genişleme esnasında damarlardan ağrıya yol açan bir takım maddelerin sızmasıdır. Bu teori kesinlik kazanmamıştır.

 

   Migrende ailesel faktörler de rol oynayabilmektedir. Anne ve babasında migren tipi baş ağrısı bulunan insanların pek çoğunda migren ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Migren ağrısı yukarıda bahsettiğimiz gibi genellikle yarım baş ağrısı şeklindedir. Fakat başın bütününü de tutabilir. Zaman zaman tekrarlayan zonklayıcı bir ağrıdır. Hastalar ağrı ile birlikte ağrının olduğu bölgede damarların attığını fark ettiklerini ifade ederler. Ağrı esnasında ışığa bakmada zorluk ve gürültüye tahammülsüzlük en önemli belirti olup bazen mide bulantısı bunlarla eşlik edebilir. Ayrıca ağrı özellikle kadınlara ve sıklıkla adet dönemlerinde ortaya çıkar. Bu dönemde ortaya çıkmasının sebebi kadınlık hormonun geçici azalmasıdır.

   5.Migren ağrılarını artıran sebepler var mıdır?
   
   • Stres, üzüntü veya sevinç
   • Fiziksel eforlar
   • Dıştan gelen duyusal uyarılar (parlak ışık, keskin koku, yüksek ses)
   • Adet dönemi, gebelik, doğum, ağzından alınan gebelik önleyici ilaçlar, hormon ilaçları
   • Uykusuzluk,
   • Öğün atlama,
   • Bazı yiyecek ve içecekler,
   • Dondurma gibi soğuk gıdalar,
   • Yükseğe çıkma ve havasız ortamda bulunma.
   
   6.Çocukluk çağı migrenden bahsedebilir misiniz?
   Çocukluk çağı migreni erişkinlerinkine benzeyebilir. Ancak çocukluk çağındaki migrende mide bağırsak sistemi ile ilgili şikâyetler, karın ağrısı ve şuur değişiklikleri daha belirgin olabilir. Burada şunu önemle belirtmek gerekirse, çocuklarda baş ağrısı olmaksızın migren bulanabilir. Baş ağrısı olmaksızın zaman zaman tekrarlayan baş dönmesi, bulantı, kusma, ishal, aşırı sinirlilik, aşırı ses ve ışığa karşı duyarlılık şeklinde kendini gösterebilir.

   7.Migren Tipi baş ağrısının tedavisi mümkün müdür?
   Migren baş ağrısının tedavisi öncelikle yukarıda bahsettiğimiz ağrıyı ortaya çıkaran sebeplerden kaçınmalıdır. İlaçlı tedavide ağrı ataklarının ortaya çıktığı dönemde ağrıyı geçirici ve analjezik ilaçların ön plana geçtiği tedavi uygulanmaktadır.

   Migrende koruyucu tedavi önemlidir. Çünkü ağrı bir kere ortaya çıktığı zaman ağrı kesici ilaçlardan fazla iyi sonuç alınamamaktadır. Nöroloji uzmanları ile iyi bir iletişim içinde yapılacak 3 aylık koruyucu tedavinin sonrasında ağrı atakları

 
 
bmod3
nobetci_eczanelerfacebook
© Tüm Hakkı Saklıdır. SETBAŞI TIP MERKEZİ 2012-2016