Akne
   1- Akne nedir?
   Sivilce adı ile bilinen akne, deride  bulunan  yağ bezlerinin salgıladığı  yağ miktarının ergenlikte artarak ve yoğunlaşarak deri dışına atıldığı  kanalın tıkanması ve derideki mikropların da olaya ilave olmasıyla ortaya çıkan bir tablodur.

 2- Akne hangi yaşlarda olur?
Akne kızlarda en sık 14-17, erkeklerde 16-19 yaşlarında daha sıktır. Fakat bebeklerde anneden  geçen hormonlara bağlı olabilir. Yaşlılarda da akne olabilir.

3- Akne tedavi edilmeli midir?
Akne beden görünümünde  değişikliklere yol açarak,  tedavide gecikilirse iz bırakarak yaşam kalitesini  etkilediğinden tedavi edilmelidir.

4-Aknenin tedavisi ne zaman yapılmalıdır?
Akne her mevsimde ve her yaşta  tedavi edilebilir.

5- Akneyi neler arttırır?
Kalıtım akneyi etkiler. Cinsiyet hormonları, bazı kremler, stres, bazı ilaçlar akneyi arttırır. Çikolata, yiyecekler akneyi etkilemez.

6- Yüzü akne sabunu ile yıkamak faydalı mıdır?
İltihaplı sivilcenin sayısını azaltır. Siyah noktaları çok etkilemez. Özellikle kışın çok yıkanırsa cilt kurur, soyulur ve krem uygulamak zorlaşır.

7- Akne nasıl tedavi edilir?
Akneler  dışarıdan sürülen ilaçlar ( jel, krem, losyon ), ağız yoluyla alınan ilaçlarla  tedavi edilebilir. Tedavi 4-6 ay sürer. Sabırlı olmak gerekir. İlk ay fayda görülmeyebilir. Akneli kişiler  izleri kapatıcı makyajlar yapabilir. Bu bazen moral vericide olabilir.

 

 
 
bmod3
nobetci_eczanelerfacebook
© Tüm Hakkı Saklıdır. SETBAŞI TIP MERKEZİ 2012-2016