Göz Sağlığı Hakkında

   GÖZLERİNİZ  GENEL SAĞLIĞINIZA  AÇILAN PENCERE
   
   Gözleriniz, görme keskinliğinin iyi ya da kötü olmasının yanı sıra, genel  sağlığınız  hakkında da bilgi verir. Onlar, doktorunuzun genel sağlık durumunuzu keşfetmesine  yarayan pencerelerdir.Vücudunuzdaki diğer organlardan hiçbiri, atar ve toplar damarlarınızın durumu hakkında gözleriniz  kadar kolay bilgi veremez. Birçok metabolik bozukluk  kan damarlarınızı etkilediğinden, gözleriniz bu hastalıkların erken tanımlanması  için anahtar  görevi yapabilir. Gözleriniz, görmenizi de etkileyebilecek  olan çeşitli hastalıkların erken  belirtilerini doktorunuza gösterebilir. Bu nedenle, görmenizle ilgili hiçbir sorununuz  olmasa da gözlerinizin düzenli olarak kontrolden geçmesi önemlidir.

   Gözlerinizin sağlığınız hakkında ne söylediğini sadece göz doktorunuz anlar.

   Göz muayenesi  sırasında  doktorunuz, aşağıdaki bulguların  bulunup  bulunmadığını araştıracaktır: 

   Baş ağrısı: Her zaman dış unsurlara ( örneğin, hava değişikliğine )  bağlı olmayabilir. Bazı şiddetli hastalıklar, özellikle göz çevresinde ve  alında baş ağrısına yol açabilir. Bu hastalıkların yelpazesi çok geniştir: Sinüslerde iltihaptan, saptanamamış bir tümöre; glokomdan göz kaslarında şaşılığa kadar değişebilir. Böyle  bir durumda, baş ağrısının tanısı ve tedavisi önem kazanmaktadır. Göz doktorunuz, düzenli kontroller sırasında bu bulguları arayacaktır.

   Glokom: Gözün iç kısmında  yüksek basınç

   Şaşılık: Göz kayması

   Hipertansiyon ( Yüksek Kan Basıncı ) Yüksek kan basıncına işaret edebilecek  ilk bulgulardan biri, düzensiz ve daralmış kan damarlarıdır. İşte bu nedenle, doktorunuzun yapacağı göz kontrolü, sadece görme sorunlarınızın  araştırılmasıyla kalmayacak, aynı zamanda hipertansiyon açısından da önleyici bir kontrol olacaktır.
 
   Diyabet: Bazen kendinizi sıcaktan bunalmış ve susamış hissedebilirsiniz, görmeniz geçici olarak bozulabilir ve kilo verip alabilirsiniz. Bu durumda, bir şeylerin yolunda gitmediğinden kuşkulanırsınız. Retinanız, doktorunuza gerçeği anlatacaktır. Retinada küçük çembersel kanama alanlarının veya “ yumuşak pamuksu birikinti ” adı verilen birikintilerin bulunması, diyabetin bulgusu olabilir. Gün içinde kan şekeri düzeyinin değişmesine bağlı olarak görmede değişiklikler olması da diyabetin bir başka bulgusu olabilir. Göz doktorunuza yapacağınız bir ziyaret, durumu  açıklığa kavuşturacaktır. 
   
   Felç: Kan basıncınız yüksekse, uyguladığınız tedavinin, gün içinde kan basıncınızda olabilecek yükselmeleri kontrol altına aldığından emin olmalısınız. Retina bu konuda da önemli bilgiler verir. Retinanızı inceleyen doktorunuz, felç riski açısından sağlık durumunuzu yakından izlemeniz gerekip gerekmediğini  size söyleyebilir.
  Göz muayenesi sırasında retina damarlarının  daralmış ve özel bir şekil  almış olması halinde, doktorunuz size  gereken uyarıyı yapacak ve böylece felç riskini azaltmanızı sağlayacaktır. 

   Yüksek Kolesterol: Güzel yiyeceklerden hoşlanıyorsunuz – kim hoşlanmaz ki? Peki ya lipit seviyeniz ne durumda? Göz incelemesi sırasında doktorunuz, geçmişteki “ yemek kaçamaklarınızı ” keşfetme olanağı bulacaktır. Lipitler ( yağlar ), retinadaki damarların duvarlarına yapışır ve onların yapısını değiştirir. Lipit  birikimi sonucunda  damarlarda değişen skleroz  ve tıkanma, kan basıncının yükselmesine, kalp hastalıklarına ve felce neden olabilir. Yüksek kolesterol  düzeylerinin erken saptanması, sizin bu hastalıklardan  korunmanıza  yardımcı olacak ve yaşam sürenizi uzatacaktır.
 
   Multiple Skleroz: Dokularda hastalıklı bir kalınlaşma  ve sertleşme Multiple SklerozÇift görme, görme alanının kaybı ve gözlerden eşgüdümsüz veya  istemsiz hareketler, Multiple Skleroz’un erken  bulguları  olabilir. Tabii ki göz muayenesi, konunun  uzmanının  yapacağı tam muayenenin  yerini  tutmaz. Ancak gözleriniz, sağlık durumunuz hakkında  pekçok bilgiyi açığa çıkarabilir. 

   Sorunu, size sorun olmadan önce belirlemekGöz, kendi hastalıklarına  duyarlıdır. Bunların çoğunda belirtiler en düşük düzeydedir fakat bulanık görmeden körlüğe kadar  değişen çeşitli sorunlara yol açabilir. Gözlerinizden siz sorumlusunuz – yani üzerinize düşeni yapmalısınız.

   Kendinize aşağıdaki  sorunları sorarak,  her gün basit bir  göz kontrolü  yapabilirsiniz: 

   Gözlerimin iyi olduğunu hissediyor muyum? Gözlerim iyi görünüyor mu? İyi görüyor muyum? Eğer bu sorulardan  birine “ hayır ” yanıtını verdiyseniz, göz doktorunuzu  ziyaret etmelisiniz. Göz doktorunuzun  yapacağı düzenli kontroller canınızı acıtacak hiçbir işlem içermez.

   En sık rastlanan göz hastalıkları:
   
   Glokom
   Glokom, gözün kendi basıncını düzenlemede  başarılı  olamaması  nedeniyle, gözün iç basıncının yükselmesidir. Bu hastalığın en tehlikeli yanı, çok geç oluncaya dek bu durumun farkına varılamamasıdır. Gözünüz sürekli basınç altındadır ve bu basınç, siz  fark etmeden yavaş yavaş yükselmektedir. Glokom, en iyi bilinen göz hastalıklarından  biri olmakla birlikte, hala en tehlikeli olanlar arasındadır. Görme kaybını önlemek için, hastalığın erken belirlenmesi  son derece önemlidir.Glokom tedavi edilmediğinde, yükselen göz basıncı optik sinirleri  sıkıştırır  ve bu da atrofiye bağlı körlüğe neden olur. Glokom, erken dönemde göz damlaları  ile tedavi edilebilirken, ilerlemiş olgularda cerrahi  müdahale gerektirir. Zedelenmiş bir sinirin iyileşmesi mümkün değildir. Ancak sağlıklı sinirler korunabilir. Göz doktorunuza yılda bir kere yapacağınız düzenli ziyaretler ile glokomu önleyebilirsiniz. Bu basit bir işlemdir ve ihmal edilmemelidir.

   Atrofi: Zedelenme, bozulma 

   Katarakt Bulanık Görme
   Gözü, “ kristalin lens  ” olarak adlandırılan doğal lensi, yaşla birlikte bulanıklaşır veya beyazlaşır. Bazı durumlarda, genetik yatkınlık, daha genç insanlarda  da katarakt gelişmesine neden olabilir. Bu normal ilerleyen ve gelişen süreci herkes eninde sonunda yaşayacaktır. Katarakt geliştiğinde, görmenizin  sisli olduğunu, parlamaların arttığını  ve  gece araba  kullanmanın sizi rahatsız ettiğini fark edeceksiniz.

   Bu durumda, doğal lensin  çıkarılıp, yerine, yapay bir lensin yerleştirilmesi  gerekir. Bu operasyon,  tüm dünyada en sık yapılan cerrahi işlemdir.

  UV ışınlarına maruz kalmak katarakt  gelişme sürecini hızlandıran etkenlerden biridir. Bu nedenle  gözlükler ve kontak lensler aracılığıyla UV ışınlarından korunmak çok önemlidir. Ancak dikkatli olun: bulanık görmenin tek nedeni kristalin lensin beyazlaşması değildir. Bulanık görmeden yakınıyorsanız, durumu açıklığa kavuşturmak için göz doktorunuza başvurun.UV ışınlarını emen kontak lensler, gözü ve göz çevresini tamamen örtmediğinden, UV ışınlarını engelleyen gözlüklerin  yerini tutmaz.

 
bmod3
nobetci_eczanelerfacebook
© Tüm Hakkı Saklıdır. SETBAŞI TIP MERKEZİ 2012-2016