Koroner BT Anjiografi

    

Radyolojinin en yeni tetkik cihazı olan Multislice BT ile Koroner Anjio yapılabilmektedir. Hiçbir ön hazırlık gerektirmeden ve yalnızca 10 SANİYE içinde gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem Klasik katater anjiografiye göre çok daha kolay ve hızlıdır. Sadece koldan kontrast madde verilerek yapılmaktadır. Tetkik sonrası hastahanede yatma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Her organ gibi kalp de ana atardamardan çıkan küçük damarlar ile (Koroner Arterler ile) kanlanmaktadır. Yaş ilerledikçe atheroskleroz denilen damar duvarı kireçlenmesi, damarı tıkayarak beslediği dokunun hasarlanmasına neden olur (enfarkt veya kalp krizi). Damar tıkanıklıklarına yol açan bu plakların önceden bilinmesi, tıkanıklık tam olarak oluşmadan geri döndürülmesi veya kalp krizinin önlenmesini sağlar.

Koroner Arter Hastalığı gelişmesi için risk faktörleri :

  • Kan yağlarında artış ve uygunsuz iyi-kötü kolestrol oranı, lipid düzeyleri
  • Tansiyon
  • Ailede koroner arter ve kalp hastalığı
  • Erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaş üzeri yetersiz fiziksel aktivite
  • Kan şeker düzeyi 
  • Stres
  • Sigara
LÜTFEN AYRINTILI BİLGİ İÇİN DOKTORLARIMIZ VE TEKNİSYENLERİMİZİ ARAYINIZ..

TIPTA YENİ BİR TEKNOLOJİ VE TETKİK. KORONER BT ANJİOGRAFİ

Son 20-30 yılda, yeni teknoloji ve gelişmelerin izlendiği tıp dallarından biri de radyoloji oldu. Radyoloji yani tıbbi görüntüleme bilimi, Bilgisayarlı Tomografi (BT ) ve sonradan icat edilen Manyetik Rezonans İnceleme (MRI) gibi kompleks cihazlar kullanarak, vücudun içini daha önce hiç olmadığı kadar detaylı bir şekilde görüntülemeye ve yorumlamaya başladı.         

Ancak 6-7 sene öncesine kadar hareketli organların görüntülenmesi hala yetersizdi. Örneğin kalp ve kalp damarları, yani koroner arterler sadece kateter anjiografi tetkikiyle görüntülenebiliyordu. Bu klasik tetkikte, genellikle kasık damarından ince bir hortumla ana atardamara ve oradan da küçük kalp damarlarına ulaşılıyor ve damarın görüntülenmesini sağlayan bir madde verilerek görüntüleme sağlanıyor. Ancak bu tetkikin ameliyathane ortamında yapılması gerekiyor ve hastaneye yatma zorunluluğu olabiliyor. Günümüzde bu tetkike bir alternatif, yeni nesil Multislice BT cihazlarıyla oluştu. Koroner BT anjio. Yani kalp damarlarının çok gelişmiş BT cihazlarıyla daha kolay ve hızlı görüntülenmesi. 

KORONER BT ANJİO NEDİR?

Kol toplardamarı kullanılarak tıpkı diğer BT ve MR tetkiklerinde olduğu gibi damar içerisine, damarın görüntülenmesini sağlayan madde verildikten sonra, çok hızlı bir şekilde kalp bölgesinden kesit görüntüleri elde edilir ve daha sonra gelişmiş bilgisayarlar yardımıyla 3 boyutlu görüntüler ve damar içi ve duvarının görüntüleri elde edilir. Bu görüntüler ile rapor halinde bir yorum yazılır.              

Tetkikin kendisi 40-50 saniye sürmekle birlikte hastanın hazırlanması, bilgilendirilmesi, damar yolu açılması vs. ile birlikte yaklaşık 15 dk.’da tetkik genellikle bitirilmektedir. Tetkik öncesi genellikle açlık dışında bir hazırlık gerekmemektedir. Ancak tetkikten 12 saat kadar önce kahve, çay, sigara gibi kalp ritmini hızlandırabilecek ve heyecanı artırabilecek maddelerden kaçınılması faydalı olur. Damara verilen ilaç diğer basit BT tetkiklerinde olduğu gibidir.           

Bu tetkikin hasta açısından basitliği ve hızlılığı nedeniyle daha önceden bir şikâyeti bulunmayan, ancak risk faktörleri olan kişiler de rahatlıkla bu tetkiki yaptırabilmektedirler. Biz risk faktörü bulunan 40 yaş üstü erkek ve 50 yaş üstü kadınlara koroner arter tıkanıklıklarının erken teşhisi açısından bu tetkiki uyguluyoruz. Daha önce, şikâyeti olmayan kişiler, klasik katater anjiografinin zor gelmesi ve ameliyathane ortamı gerektirmesi nedeniyle gözleri korkuyor ve kateter anjio yaptırmıyorlar. Bu sebeple, eğer kişide hafif veya orta derece kalp damar darlıkları varsa, bu şikâyete yol açmıyorsa, bu durum gizli kalıyor ve kişi gerekli önlemleri almakta geç kalabiliyor.

 
bmod3
nobetci_eczanelerfacebook
© Tüm Hakkı Saklıdır. SETBAŞI TIP MERKEZİ 2012-2016