Güncel Sağlık


7 Soruda Kulak Burun Boğaz

   7 SORUDA KULAK BURUN BOĞAZ
   
   1-İŞİTME KAYBININ SEBEPLERİ NELERDİR?

   a-İletim Tipi İşitme Kayıpları: Sesin iç kulağa olan iletiminde bir bozukluk mevcuttur. Kulakta kir birikmesi,  anatomik bazı bozukluklar, dış kulak yolunda tıkanıklığa sebep olacak herhangi bir durum (tümör, yabancı cisim, iltihabı durumlar vb.) işitme kaybına sebep olabilir.
Devamını oku...
 
Menopoz

   Her şey Menopozda Sağlık İçin

   Menopoz, kelime karşılığı adet kanamasının tamamen kesilmesidir.

   Menopozda beraber hangi sistemlerimiz etkilenir?

    Menopozda;
   • Cinsel fonksiyon kaybı olur,
   • İdrar kaçırma şikâyetleri başlar,
   • Rahim ve idrar kesesinde sarkmalar oluşur,
   • Saçlarda kuruluk, dökülme olur,
   • Yüzde hafif kıllanma ,
   • Koroner kalp hastalığı,
   • Osteoporoza bağlı kemik kırıkları,
   • Sıcak basmaları,
   • Uyku düzensizlikleri.
 
Devamını oku...
 
Ultrasonografi

   1- Ultrason tetkikinin hasta üzerinde yan etkileri var mıdır?
   Ultrason insan kulağının işitemediği  frekanslarda ses dalgaları ile çalışan cihaz olup ultrason tetkiklerinin hasta üzerine kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle check-up içerisinde ultrason tetkikleri yapılabilmektedir. Yılda en azından bir defa check-up  ultrasonu yapılması hastalarımıza erken tanı  ve tedavi  olanakları sağlamaktadır.

Devamını oku...
 

Kalsiyum
   Gebeliğinizin 8. Haftasında oluşmaya başlayan bebeğin kemik ve dişlerinin gelişimi için kalsiyum önemlidir. Gebelikte, normal gerek duyduğunuz miktarın iki katı kadar kalsiyum gerekir. Kalsiyum açısından gerekli besinler arasında peynir, süt, yoğurt ve yapraklı sebzeler sayılabilir. Ancak süt ürünlerinin yağ açısından da zengin olduğunu unutmayın. Bu nedenle yağı alınmış süt ve yoğurdu tercih etmelisiniz.
   

Devamını oku...
 
Bebeğiniz ve Siz

   BEBEĞİN BESLENMESİ

   Yeni doğan bebek için en ideal beslenme anne sütüdür. Anne sütü bebeğiniz için tek ve en iyi besindir. Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamalısınız. İlk günlerde oluşan sarı süte ağız denmektedir. Bu süt bebeği ishal, soğuk algınlığı, öksürük ve diğer hastalıklardan korur; yani bebeğin ilk aşısı sayılır. Tüm bebekler bu sütü almalıdır.Doğumdan sonra bebeğinize asla su, şekerli su veya başka bir besin vermeyin. Bu ilk günlerde az olan anne sütünü daha da azaltacaktır. Anneler “sütüm az” diye bir endişe duyabilirler ancak şunu unutmayın ki bebeğiniz sizi emdikçe süt oluşumu artacaktır. Emziren anne mutlaka kendi beslenmesine de özen göstermelidir. Anne sütünü artırmanın en iyi yolu sık emzirme ve günde 2.5-3 litreye yakın sıvı gıda alımıdır.Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü verin. Emzirmenin hem anneye hem bebeğe birçok yararları vardır bunlar:Anne sütü her zaman temizdir, mikropsuzdur.Anne sütü her an hazırdır ve ekonomiktir.Anne sütü alan bebeklerde pişik, karın ağrısı, kabızlık daha az görülür.Emziren annelerde yumurtalık ve meme kanseri riski daha azdır.Anne, emzirme sırasında kalori harcayarak doğum sonrası fazla kilolarını kısa sürede verir.

Devamını oku...
 
Guatr

   Tiroidde nodül saptığında tiroid fonksiyon testleri (TSH,T3,T4Serbest T3,Serbest T4), ultrason ve sintigrafi yapılabilir. Fakat bu testlerden hiç biri kanseri ekarte ettirmez. Bu yüzden tüm nodüllerde ince iğne aspirasyon biyopsisi yapmak gerekir. Fizik muayenede tek tiroid nodülü saptandığı anda ilk yapılacak işlem ince iğne aspirasyon biyopsisidir. Biyopsi ile tespit edilecek iki durum vardır. Acaba bu kitle iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu? Tiroid biyopsilerinde sonuç iyi huylu olarak gelirse kitle çıkarılıp incelemeye yollandıktan sonra karar verilir. Eğer ilk etapta kanser sonucu gelirse  tiroidin tamamı operasyonla çıkarılır. Eğer kişinin geçmiş yaşantısında boyna uygulanmış bir radyoterapi hikayesi varsa bu tiroid kanserine yol açan etkenlerden biri olduğu için doğrudan cerrahi yapılabilmektedir.

Devamını oku...
 
Baş Ağrısı
   1. Baş ağrısı Nedir?

    Baş ağrısı tabiri kafada gözlerden başlayıp boyna kadar uzanan bölgede ortaya çıkan ağrılar için kullanılan bir terimdir. Ağrının kaynağı her zaman bu bölgede olmayıp yüz, dişler veya boyunda da olabilir ve bu tanımlanan alana yayılabilir.
   

Devamını oku...
 
İnme (Felç)

   1.İnme nedir?
   Beynin bir bölgesinin, geçici veya kalıcı olarak, damar tıkanması veya kanaması nedeniyle etkilendiği ve/veya beyni besleyen damarların doğrudan tutulduğu bütün hastalıkları kapsar. Beynin bölgesel  fonksiyon  kayıplarına ait bulguların hızla yerleşmesi ile karakterizedir. En az 24 saat süreli, çok hafif bulgular  veya  komaya kadar varan bulgular saptanabilir. 
   

Devamını oku...
 
Migren

   Çok sık karşılaşan baş ağrısı tiplerinden bir tanesi olan migren ağrısı genellikle başın tek tarafında hissedilmekte, aralıklı olarak şiddetlenip devam etmekte, ışığa ya da sese aşırı duyarlılık ve bulantı gibi belirtilerle seyretmektedir. 20 ile 40 yaşlar arasında ortaya çıkan bu durum kadınlarda daha sık görülmektedir. Migren, uygun tedavi ile kontrol altına alınabilmektedir.

Devamını oku...
 
Akne
   1- Akne nedir?
   Sivilce adı ile bilinen akne, deride  bulunan  yağ bezlerinin salgıladığı  yağ miktarının ergenlikte artarak ve yoğunlaşarak deri dışına atıldığı  kanalın tıkanması ve derideki mikropların da olaya ilave olmasıyla ortaya çıkan bir tablodur.

Devamını oku...
 
Mantar Hastalığı

   1- Mantar hastalığı nedir?   
   Mantar hastalığı kaşıntı, pullanma, renk değişikliği  ve bazen ağrı ile seyreden kendimizi olduğu kadar başkalarını da koku ve görüntü olarak  rahatsız eden bir enfeksiyon hastalığıdır.
 

Devamını oku...
 
Osteoporoz (Kemik Erimesi)

   Osteoporoz nasıl bir hastalıktır?
   Kemik kütlesinde azalmayla birlikte, incelmiş ve kırılmaya yatkın kemiklerle tanımlanan metabolik bir kemik hastalığıdır. Çoğunlukla orta yaş veya üzerinde başlar, ancak herhangi bir yaşta da görülebilir.
   
 

Devamını oku...
 
Göz Sağlığı Hakkında

   GÖZLERİNİZ  GENEL SAĞLIĞINIZA  AÇILAN PENCERE
   
   Gözleriniz, görme keskinliğinin iyi ya da kötü olmasının yanı sıra, genel  sağlığınız  hakkında da bilgi verir. Onlar, doktorunuzun genel sağlık durumunuzu keşfetmesine  yarayan pencerelerdir.Vücudunuzdaki diğer organlardan hiçbiri, atar ve toplar damarlarınızın durumu hakkında gözleriniz  kadar kolay bilgi veremez. Birçok metabolik bozukluk  kan damarlarınızı etkilediğinden, gözleriniz bu hastalıkların erken tanımlanması  için anahtar  görevi yapabilir. Gözleriniz, görmenizi de etkileyebilecek  olan çeşitli hastalıkların erken  belirtilerini doktorunuza gösterebilir. Bu nedenle, görmenizle ilgili hiçbir sorununuz  olmasa da gözlerinizin düzenli olarak kontrolden geçmesi önemlidir.

Devamını oku...
 
Kalp Krizi Nedir?

   Enfarktüsün nedeni kısaca kolesterolle ve yağla dolu plak tarzında lezyonların damarı tıkamasıdırTıkanma sonucu kan akımı tamamen kesilirse ölüme yolaçabilen kalp krizi (enfarktüs) ortaya çıkar.

   KALP KRİZİ NASIL MEYDANA GELİR?

   Kalp, istirahatte dakikada 60-80 kez tüm vücuda kan pompalayan güçlü bir pompadır. Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisinin de beslenmesi ve kan alması gerekir. Kalbin kendini besleyen bu damarlara koroner arterler adı verilir. Koroner arterlerin dolaşımında bir bozulma olduğunda koroner yetersizlik meydana gelir. Koroner yetersizlik tabloları koroner damarlardaki darlıkların tipine derecesine ve yerine göre değişir. Bazı hastalarda sadece fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen göğüs ağrıları olabileceği gibi, bazen damarların ani olarak tıkanması sonucu gelişen, şiddetli göğüs ağrısıyla başlayan ani ölüme yol açabilen kalp krizi (enfarktüs) de ortaya çıkabilir.   

Devamını oku...
 
Koroner BT Anjiografi

    

Radyolojinin en yeni tetkik cihazı olan Multislice BT ile Koroner Anjio yapılabilmektedir. Hiçbir ön hazırlık gerektirmeden ve yalnızca 10 SANİYE içinde gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem Klasik katater anjiografiye göre çok daha kolay ve hızlıdır. Sadece koldan kontrast madde verilerek yapılmaktadır. Tetkik sonrası hastahanede yatma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Her organ gibi kalp de ana atardamardan çıkan küçük damarlar ile (Koroner Arterler ile) kanlanmaktadır. Yaş ilerledikçe atheroskleroz denilen damar duvarı kireçlenmesi, damarı tıkayarak beslediği dokunun hasarlanmasına neden olur (enfarkt veya kalp krizi). Damar tıkanıklıklarına yol açan bu plakların önceden bilinmesi, tıkanıklık tam olarak oluşmadan geri döndürülmesi veya kalp krizinin önlenmesini sağlar.

Koroner Arter Hastalığı gelişmesi için risk faktörleri :

  • Kan yağlarında artış ve uygunsuz iyi-kötü kolestrol oranı, lipid düzeyleri
  • Tansiyon
  • Ailede koroner arter ve kalp hastalığı
  • Erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaş üzeri yetersiz fiziksel aktivite
  • Kan şeker düzeyi 
  • Stres
  • Sigara
LÜTFEN AYRINTILI BİLGİ İÇİN DOKTORLARIMIZ VE TEKNİSYENLERİMİZİ ARAYINIZ..
Devamını oku...
 
Obezite
Obezite
 
Menisküs
   İnsan dizinde yer alan kıkırdak dokudan oluşmuş bir yapıdır. Doku, dizde, üstte ve altta yer alan iki ana bacak kemiğinin birleştiği yerde bulunmaktadır ve bu iki kemiğin sürtünmesini engellemekte önemli rol oynamaktadır. Meni sözcüğü Yunanca'da ay anlamına gelmektedir. Bu bağlamda, bu dokunun şekli de yukarı dönük hilal ayı biçimindedir. Terim, halk arasında bu kıkırdağın yırtılmasıyla oluşan hastalığı tanımlamak için kullanılır.
Devamını oku...
 
Hipertansiyon

   Hipertansiyon basit olarak yüksek kan basıncı demektir. Kan basıncı , kanı kalpten dokulara taşıyan damarlarda oluşan basınçtır. Yaş,cinsiyet,ırk, fiziksel durum (istirahat, efor gibi) kan basıncını etkiler. Bugün kabul edilen kan basıncı, istirahat halinde 120/80 mmHg’dır. Herhangi bir kişide kan basıncı uyku sırasında düşük, sinirli, heyecanlı iken veya efor sırasında yüksektir. Kan basıncı devamlı olarak 140/90 mmHg üzerinde seyrediyorsa hipertansiyondan bahsedilir. Kan basıncı aynı birey için ve bireyler arasında farklılık gösterir. Bu nedenle bireyin kan basıncı doktor tarafından en az 2 kez yüksek bulunmalıdır.

   Hipertansiyon, kalp hastalıkları için ana bir risk faktörüdür. Eğer tedavi edilmezse beyin dolaşımı, kalp, damar, göz ve böbrek  hastalıkları için ciddi oranda hastalık ve ölümlerde artışa neden olur.

Devamını oku...
 
Epilepsi Nedir ? Epilepsi Nöbeti Nedir ?

   Epilepsi; Beyinde herhangi bir bölgenin kontrol dışı aktif hale gelmesi ve bunun bir süre devam etmesi olarak tanımlanabilir. Bu istem dışı aktif hale gelme durumunun başlangıcından bitişine kadar olan döneme, epilepsi nöbeti diyoruz. Beyindeki aktif olan bölgeye göre nöbetler değişiklik gösterir. Örneğin, merkezi sinir sisteminde kol ve bacak hareketlerini sağlayan bölge aktif durumu gelirse, istemsiz kasılmalar olur.

Devamını oku...
 
Diyabet Nedir?

   Diyabet, vücudunuzunda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir (hiperglisemi).

Devamını oku...
 
Multislice CT (Çok Kesitli Tomografi)

   VÜCUT GÖRÜNTÜLEMEDE ULAŞILAN EN SON TEKNOLOJİ TIP MERKEZİMİZDE

   Multislice CT (Çok Kesitli Tomografi) nedir?
   Hastalıkların teşhisi için geliştirilen Tomografi, MR, Ultrasonografi, DSA, Endoskopi gibi vücut organ ve sistemlerini görüntüleyen tekniklerin birkaçının yaptığını birarada, 10-15 saniye gibi kısa sürede ve mükemmel yapabilen tomografidir.

   64 kesitli bilgisayarlı tomografi ile hangi tetkikler yapılabilir?. vücuttaki bütün organların tomografisi. tüm vücut tomografisi. ct kolonografi ve kolonoskopi. ct bronkoskopi. boyun, beyin, toraks, batın, böbrek ve periferik anjiografiler. kalp koroner anjiografisi. koroner kalsiyum skorlama yapılmaktadır.

Devamını oku...
 
Bilgisayarlı Tomografi İle Koroner Anjiyografi

  Son zamanlarda gazete ilanlarında, afişlerde sık gördüğümüz oldukça popüler olan bu yöntem, görüntüleme teknolojisinin de gelişmesiyle gerçekten çok yüz güldürücü sonuçlar vermeye başlamıştır. Ancak her yöntemde, her işte olabileceği gibi, bu tetkikte de maddi çıkar amacıyla insanlar yanlış yönlendirilebilir. Öncelikle belirtilmesi gereken nokta bu tetkikin sokaktan geçerken, şurada ‘ bir ‘check-up' yaptırıp durumumuzu görelim ' şeklinde bir yöntem olmadığıdır.
   

Devamını oku...
 
Çocuklarda Astım Hastalığı

   Çocuklarımızın her türlü hastalıktan uzak olmasını isterken, maalesef ismi bile ürkütücü gelen bazı hastalıklar çocuklarda sık görülmekte.Bunların başında "Bronşial Astım" dediğimiz hastalık gelmektedir. Astım, okul devamsızlığına neden olan hastalıklar arasında ilk sırayı almaktadır. Astım, ağırlık düzeyine gore kendi kendine veya tedavi ile düzelebilmektedir. Solunum yollarının değişik uyaranlara karşı (ev tozları, mantarlar, hayvan tüyleri, hamamböceği, çiçek ve ağaç polenleri, çimenler vs.) aşırı hassasiyeti ve bunun sonucunda solunum yollarının tıkanması ile hastalık ortaya çıkar. Son yıllarda tüm dünya ülkelerinde astım görülme sıklığının arttığı görülmektedir. Çocukluk çağında astım, erkeklerde kızlara göre iki kat fazla görülmektedir. Erişkin dönemde ise bayanlarda daha sık görülür.

Devamını oku...
 


bmod3
nobetci_eczanelerfacebook
© Tüm Hakkı Saklıdır. SETBAŞI TIP MERKEZİ 2012-2016